Як розірвати шлюб в Україні

Лілія Секелик 17 серпня 2023

Обручка лежить на площині

В України досить легко подати документи про розлучення та швидко можна отримати результат на відміну від інших країн. Наприклад, у США у випадку якщо партнери не досягли спільної угоди про розлучення, то суд одночасно своїм рішенням вирішує питання про розлучення, режим батьківства, підтримку дітей, сплату аліментів та поділ майна. В Україні процес безпосередньо розірвання шлюбу та визначення порядку піклування та утримання дітей і розподіл майна можуть відбуватися окремо і не залежати один від одного.

Отже, що треба зробити, щоб розлучитися?

Якщо немає спільних неповнолітніх та подружжя дійшли згоди дійшли згоди про розлучення і обоє перебувають в Україні.

В цьому випадку необхідно обом партнерам прийти в РАЦЗ та подати заяву про розлучення. Через 30 днів пройти також разом і отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

Вам необхідно взяти з собою додаткові документи:

 • паспорти;
 • довідки про присвоєння РНОКПП (необов’язково);
 • оригінал свідоцтва про шлюб

Можна доручити отримати свідоцтво про розірвання шлюбу одному з подружжя. Для цього необхідно подати до РАЦЗ відповідну заяву, яка має бути нотаріально посвідчена. Також, важливим моментом є те, що заява про розірвання шлюбу подається за місцем реєстрації чоловіка або дружини.

Якщо немає спільних неповнолітніх та подружжя дійшли згоди дійшли згоди про розлучення, але один з подружжя перебуває за кордоном.

Чоловік/дружина повинні підготувати такі документи:

 • заяву про розлучення
 • заяву, в якій зазначається консульську установу куди перенаправити йому/їй свідоцтво про розірвання шлюбу.

Ці заяви необхідно нотаріально посвідчити, апостилювати їх та передати другому з подружжя в Україну. Підпис на заявах може посвідчити місцевий нотаріус в країні де Ви перебуваєте. В такому випадку підпис нотаріуса треба апостилювати. Як правило, це роблять відділення міністерства юстиції країни, де ви перебуваєте. Такі заяви необхідно перекласти на українську мову та переклад нотаріально посвідчити. Або такі заяви можна засвідчити в консульстві (посольстві) України. В такому випадку апостиль та подальший переклад непотрібні. Після цього чоловік/дружина в Україні подає заяви про розлучення та через 30 днів має право отримати свідоцтво про розірвання шлюбу, а іншому подружжю — передають в консульську установу.

Якщо є спільні неповнолітні діти або один з подружжя не надає згоду на розлучення.

Єдиним варіантом є подання позовної заяви до суду. Можна діяти самостійно або укласти договір з адвокатським об’єднанням на представлення ваших інтересів у суді. Нижче наводимо рекомендації як подати позовну заяву на розірвання шлюбу самостійно.

Але що робити, якщо обоє або один з подружжя перебувають (перебуває) за кордоном та не дає згоду?

В першому випадку варіанті ви можете самостійно подати позовну заяву безпосередньо до суду або подати через електронний суд. В другому варіанті адвокат підготує всі документи та подасть позовну заяву та буде представляти ваші інтереси в судових засіданнях.

Як подати позовну заяву на розірвання шлюбу?

 • Зареєструйтесь на https://id.court.gov.ua/ з електронною поштою та мобільним номером.
 • Оберіть “Подача позовних заяв” та виберіть “Розлучення”.
 • Заповніть дані про себе та партнера.
 • Напишіть позовну заяву та додайте документи.
 • Надішліть копію позовної заяви іншому партнеру
 • Оплатіть судовий збір (можна це зробити онлайн)
 • Підтвердьте умови та подайте заяву (долучіть докази відправки позовної заяви та оплати судового збору).
 • Очікуйте розгляду справи судом.

Українське законодавство дозволяє подавати спочатку позов про розлучення, а вже потім про поділ майна, визначення місця проживання дитини або встановлення режиму побачень з дитиною одним з батьків.

Чому вам може знадобитися адвокат?

Розлучення — це важкий процес, який може бути емоційно напруженим. Коли двоє людей, які раніше були разом, розходяться, можуть виникнути багато проблем і суперечок.

Так чому ж варто звернутися до адвоката?

 1. Закони та процедури. Адвокат, який спеціалізується у сімейному праві, знайомий з законами та процедурами, які стосуються розлучення, допоможе вам зрозуміти ваші права та обов’язки і буде представляти ваші інтереси через усі етапи процесу.
 2. Захист ваших інтересів. Адвокат буде представляти ваши інтереси і виразить ваші побажання в суді або в угоді з іншою стороною. Він забезпечить, щоб ваші права будуть дотримані і ваши інтереси захищені.
 3. Складність процесу. Розлучення може бути складним і емоційно виснажливим процесом. Адвокат допоможе вам зменшити стрес і впевниться, що усі деталі враховані.
 4. Докази. Адвокат допоможе вам зібрати всі необхідні документи, складе позовну заяву, та забезпечить правильну подачу документів до суду, що дозволить уникнути помилок і зайвих затримок.
 5. Досягнення угоди. У деяких випадках, сторони можуть домовитися на умови розлучення більш простим шляхом через угоду. Адвокат може допомогти складанні угоди, що враховує ваші потреби та забезпечить законність та справедливість угоди.
 6. Діти та майно. Якщо є діти та спільне майно, розлучення може стати складнішим. Ми знаємо, як ефективно вирішувати питання, пов’язані з дітьми, підтримкою, опікою та поділом майна.

Як обрати адвоката?

Щоб знайти надійного юриста, який зможе представити ваші інтереси, рекомендуємо вам дотриматись таких кроків:

 1. Запитайте пораду у знайомих та родичів: Пошук рекомендацій з оточення може бути великою допомогою. Зверніться до знайомих, які стикалися з подібними ситуаціями, та попросіть поради щодо адвокатів, з якими вони співпрацювали.
 2. Проведіть дослідження: Знайдіть інформацію про адвокатів у відповідному реєстрі адвокатів. Переконайтеся, що обраний юрист має відповідний досвід у представленні інтересів клієнтів у схожих справах.
 3. Огляньте відгуки клієнтів: Перегляньте думки та відгуки клієнтів, які працювали з адвокатами, які вас цікавлять. Це допоможе зрозуміти, які особисті якості та професійні навички має кожен з юристів.
 4. Заплануйте співбесіди: Зустрічі з декількома адвокатами дадуть вам можливість обговорити вашу ситуацію та переконатися, що ви знаходите спільну мову із обраним адвокатом.
 5. Дізнайтесь про режим роботи: З’ясуйте, як адвокат буде надавати відповіді на ваші питання та в який спосіб буде здійснюватися зворотній зв’язок.
 6. Обговоріть ціни та вартість послуг: Попросіть детальну інформацію про ціни та вартість послуг, щоб уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому.
 7. Оберіть адвоката з чіткими відповідями: Важливо, щоб обраний адвокат міг надати чіткі та зрозумілі відповіді на всі ваші питання.
 8. Обговоріть ваш план та стратегію: Згодом, обговоріть з адвокатом ваш план та стратегію, щоб бути готовим до подальших кроків у процесі.

Адвокатське об’єднання S&PLB надає такі послуги по розірванню шлюбу:

 1. Консультація: Ми допомагаємо клієнтам зрозуміти їх права під час розлучення.
 2. Підготовка документів: Допомога у підготовці та поданні заяви про розлучення до суду або РАЦЗ з усіма необхідними документами.
 3. Представництво в суді: Захист інтересів клієнта під час розгляду справи в суді.
 4. Укладання угоди між подружжям: Допомога у досягнені домовленості між сторонами щодо розлучення, якщо подружжя не готове до судового процесу або хочуть все вирішити поза судом і великих грошових витрат.
 5. Поділ майна: Допомога у вирішенні питання про розподіл спільного майна.
 6. Права батьків та підтримка дітей: Допомога у визначенні опіки над дітьми, визначення порядку утримання дітей.

Читайте також

Потрібна консультація?

у вас залишились додаткові питаня, просто заповніть форму і ми вам передзвонимо